Hvem er vi?

Personer

Partnere

Jakob Bardram, Ph.D.
Jakob Bardram, Ph.D.
Professor
Centre for Pervasive Healthcare
Computer Science Department
IT-University, Copenhagen
Email : bardram@daimi.au.dk
Web : Bardram

Projektet udføres af Centre for Pervasive Healthcare, på Århus Universitet.

 


Horsens Sygehus er projektpartner og har lagt utrolig meget imødekommenhed, entusiasme og nysgerighed i projektet, både fra personalets og ledelsens side.




Medical Insight giver projektet adgang til PACS data (røntgen billeder).



Dansk Data Display har udlånt udstyr til workshops samt skaffet udstyr (4 smart boards) til favorable priser.

 




Henrik Bærbak Christensen, Ph.D.
Thomas Riisgaard
Post Doc
Centre for Pervasive Healthcare
Computer Science Department
University of Aarhus
Email : thomasr@daimi.au.dk
Web : thomasr
Mads Søgaard
Mads Søgaard
Ph.D. Student
Centre for Pervasive Healthcare
Computer Science Department
University of Aarhus
Email : madss@daimi.au.dk
Web : madss
Martin Mogensen
Martin Mogensen
B.Sc.
Centre for Pervasive Healthcare
Computer Science Department
University of Aarhus
Email : spider@daimi.au.dk
Web : Spider
Christian Jonigkeit
Christian Jonigkeit
Student Programmer
Centre for Pervasive Healthcare
Computer Science Department
University of Aarhus
Email : cargo@daimi.au.dk
Web : Cargo

 

Niels Husted Kjær
Niels Husted Kjær
Medical Insight
Hovedgaden 451
2640 Hedehusene
Denmark
Email : info@medical-insight.com
Web : Medical Insight

 

Niels Husted Kjær
Claus Bossen, Ph.D
Lektor i Informationsvidenskab

 
 
 
Email : bossen@imv.au.dk
Web : IMV

 

Niels Husted Kjær
Lis Witte
Specialestuderende, Informationsvidenskab
 
 
 
Email : lis@post.au.dk
     
   


Sponsorer

Max Manus stiller deres talegenkendelsessystem til rådighed.

 

Nokia har udlånt ca. 20 antal mobiltelefoner.

 

TDC har sponseret et antal sim-kort og dertil hørende mobilregninger.

 

 

Page information

Date created: 2004-04-28
Date last modified: 2005-04-29